Events
-
Oct 2 Fri
- First Friday Adoration (Church of St. Michael)
- Preschool and Toddler Story Time 10:30 AM – 11:30 AM (SCCS Library)
-
Oct 3 Sat
- Soccer 6 Girls Game - AWAY vs Highland Catholic (@ Transfiguration) 8 AM – 9 AM (Transfiguration Catholic School 6135 15th St N Oakdale, Minnesota 55128)
- Soccer 7&8 Game - AWAY vs Maternity of Mary/St. Andrew (@ North Dale) 11:20 AM – 1 PM (North Dale Recreation Center 1414 St. Albans Street North St. Paul, MN 55117)
- Soccer 5&6 Game - AWAY vs St. Joseph (@ Visitation) 4 PM – 5 PM (Visitation School 2455 Visitation Drive Mendota Heights, Minnesota 55120)
-
Oct 5 Mon
- Volleyball Game - HOME vs. St. John the Evangelist 4:30 PM – 6:30 PM (SCCS)
-
Oct 7 Wed
- All School Mass 9:15 AM – 10:15 AM (Church of St. Michael)
- Soccer 7&8 Game - vs. Community of Peace @ St. Odilia 4:30 PM – 6 PM (St. Odilia 3495 N. Victoria Street Shoreview, Minnesota 55126)
- Volleyball Game - HOME vs. St. Ambrose White 4:30 PM – 6:30 PM (SCCS)
-
Oct 8 Thu
- Parent-Teacher Conferences 4 PM – 8 PM
-
Oct 9 Fri
- Parent-Teacher Conferences - NO SCHOOL 8 AM – 3 PM
-
Oct 10 Sat
- CAA Cross Country Meet @ Wakefield Park, Maplewood 8 AM – 9 AM (1590 Frost Maplewood, MN)
- Soccer 7&8 Game vs. St. Mark @ North Dale 9 AM – 10:30 AM (North Dale Recreation Center 1414 St. Albans Street North St. Paul, MN )
- Soccer 6th Grade Girls Game vs. St. Paul Academy @ Transfiguration 1 PM – 2:30 PM (Transfiguration 6135 15th St N Oakdale, Minnesota 55128)
- Soccer 5&6 Game - AWAY @ Visitation 3 PM – 4:30 PM (Visitation School 2455 Visitation Drive Mendota Heights, Minnesota 55120)
-
Oct 12 Mon
- Volleyball Game - AWAY @ Nativity 5:45 PM – 7:45 PM (Nativity 1900 Stanford Avenue St. Paul, Minnesota 55105)
- Soccer 7&8 Game vs. St. Rose @ St. Odilia 6:50 PM – 8 PM (St. Odilia 3495 N. Victoria Street Shoreview, Minnesota 55126 )
-
Oct 13 Tue
- 7&8 Soccer Game - AWAY @ St. Paul Academy 4 PM – 5:30 PM (St. Paul Academy 1712 Randolph Avenue St Paul, MN 55105)
-
Oct 14 Wed
- All School Mass 9:15 AM – 10:15 AM (Church of St. Michael)
-
Oct 15 Thu
-
Oct 16 Fri
-
Oct 20 Tue
- Volleyball 5&6 grade - PLAYOFF Game vs North Heights Christian Academy 4 PM – 5:30 PM (Maternity of Mary - St. Andrew 592 Arlington Avenue West St. Paul, Minnesota 55117)
- Soccer 7&8 PLAYOFF Game vs. St. John the Baptist 7 PM – 8:30 PM (St. Odilia 3495 N. Victoria Street Shoreview, Minnesota 55126)
-
Oct 21 Wed
- All School Mass 9:15 AM – 10:15 AM (Church of St. Michael)
- Soccer 7&8 PLAYOFF GAME - @ St. Thomas Academy 4:30 PM – 6 PM (St. Thomas Academy 949 Mendota Heights Road Mendota Heights, MN 55120)
- Volleyball 7&8th grade - PLAYOFF Game vs St. Ambrose White 7 PM – 8:30 PM (Transfiguration 6135 15th St N Oakdale, Minnesota 55128)
-
Oct 22 Thu
- Soccer 6th Grade Girls - PLAYOFF game vs. Faithful Shepherd 4:30 PM – 6 PM (St. Odilia 3495 N. Victoria Street Shoreview, Minnesota 55126)
-
Oct 23 Fri
- All School Pep Rally for the Marathon 3 PM – 3:30 PM (SCCS Gym)
-
Oct 24 Sat
- Student Participation Masses (The churches of St. Mary's and St. Michael's)
-
Oct 25 Sun
- Student Participation Masses (The churches of St. Mary's and St. Michael's)
-
Oct 27 Tue
- Picture retake day (St. Michael's Social Hall)
- SCCS Night at Culver's Restaurant 5 PM – 7 PM (Culver's 1725 Market Drive Stillwater MN)
- 7th Grade Parents Chromebook Information Night 6:30 PM – 7:45 PM (Social Hall)
-
Oct 28 Wed
- All School Mass 9:15 AM – 10:15 AM (Church of St. Michael)
-
Oct 29 Thu
-
Oct 30 Fri
Loading...